Projekt

TRAIN-INC to europejski projekt mający na celu podniesienie poziomu zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez poprawę ich osobistej niezależności poprzez włączenie społeczne i zatrudnienie. Projekt jest realizowany w ramach Programu ERASMUS + 2014-2020 (Kluczowe Działanie 2 – Strategiczne partnerstwa wspierające innowacje w dziedzinie edukacji osób dorosłych), całkowita kwota dofinansowania wynosi 217 276,00 EUR.

Działania projektowe rozpoczęto we wrześniu 2018 roku, a zakończone zostaną w sierpniu 2020 roku.

train2


O czym to jest?

Pomimo silnych inicjatyw politycznych w wielu krajach UE w ciągu ostatnich dwóch dekad, zwłaszcza tych, które kładą nacisk na aktywne instrumenty rynku pracy, a nie na świadczenia z pomocy społecznej, przeważa niski poziom zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnościami. Może to odzwierciedlać fakt, że rynki pracy w wielu krajach UE znacznie się zmieniły w ostatnich latach. Nastąpiły zmiany na rynku pracy, w tym m.in. zwiększyła się liczba miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji, związanych z rozwojem technologicznym, a zatem zmniejszyło się zapotrzebowanie na pracowników o niskich kwalifikacjach (a osoby z niepełnosprawnościami są w tej grupie nadreprezentowane). Pomimo wysiłków polityki publicznej, możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami są ograniczone.

Jednym z głównych narzędzi poprawy życia osób z niepełnosprawnościami jest (European Disability Strategy 2010–2020), Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności 2010-2020, przyjęta w 2010 r., opiera się na Konwencji ONZ i bierze pod uwagę doświadczenia z planu działania – Równe szanse dla osób niepełnosprawnych: europejski plan działania (European action plan 2004-2010). Zgodnie z tą strategią projekt ma odpowiedzieć na następujące potrzeby:

  • Brak formalnego szkolenia zawodowego oraz niewystarczające doświadczenie profesjonalnych trenerów w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami
  • Potrzeba wzmocnienia czynników będących warunkiem osiągnięcia integracji społecznej: słabe umiejętności komunikacyjne, brak empatii itp.
  • Niska stabilność zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnościami oraz niskie wynagrodzenia, które w dużej mierze związane jest z niskim poziomem kwalifikacji i specjalizacji.
  • Potrzeba określonych usług publicznych, które pomogą osobom z niepełnosprawnościami w aktywizacji zawodowej. Umożliwić skuteczniejsze promowanie swoich kandydatur.
  • Potrzeba wspierania nauczycieli, trenerów osób z niepełnosprawnościami jako narzędzia do rozwoju profesjonalnych planów szkoleniowych.
  • Zmniejszenie wpływu stereotypów i barier społecznych, a także dyskryminacji i odrzucenia społecznego osób z niepełnosprawnościami, będącego często powodem niskiej samooceny wśród ON i wykluczenia społecznego.
  • Potrzeba włączenia pracowników socjalnych w poszukiwanie innowacyjnych inicjatyw, które przyniosą korzyści w środowiskach przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytucji oraz samych osób z niepełnosprawnościami.

Innowacyjne podejścia

Projekt wprowadzi następujące innowacje:

  • Wykorzystanie metodologii szkoleniowej w zakresie uczenia się opartego na współpracy dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi poprzez wykorzystanie innowacyjnych metod i technik.
  • Opracowanie metodologii “samozatrudnienia ze wsparciem”. dla osób z niepełnosprawnościami, aby zwiększyć ich szanse na wejście na rynek pracy.
  • Promowanie narzędzi ICT, rozszerzonej rzeczywistości i otwartych technologii w celu tworzenia i rozwijania narzędzi wsparcia szkoleń, takich jak platformy do nauki open source, w których zasoby edukacyjne będą ogólnie dostępne.